هوش رقابتی

هوش رقابتی

هوش رقابتی (Competitive Intelligence)، به معنای فرآیند جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد رقبا، بازارها، محصولات، و فرصت‌های رقابتی در یک صنعت یا بازار خاص است.

الگوی توتادو (TOTADO)

الگوی توتادو (TOTADO)

الگوی توتادو (TOTADO)، برای ارزشیابی آموزش منابع انسانی در سطح سازمان، گروه، فرد و اجتماع عمل می کند.

ریسک

ریسک

ریسک (RISK)، عبارت است از تاثیر منفی ناشی از یک آسیب پذیری  با در نظر گرفتن ”احتمال“ وقوع و ”اثر“ آن در فرایندهای یک سیستم.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (artificial intelligence) شاخه‌ای از علوم رایانه است که هدف اصلی آن تولید ماشین‌های هوشمندی است که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد.

فناوری آموزشی

فناوری آموزشی

فناوری آموزشی (Educational Technology)، حوزه مطالعاتی است که به بررسی فرآیند تحلیل، طراحی، توسعه، اجرا و ارزیابی محیط آموزشی، مواد آموزشی، فراگیران و فرآیند یادگیری به منظور بهبود آموزش و یادگیری می پردازد.

فناوری

فناوری

فناوری (Technology)، استفاده از دانش برای دستیابی به اهداف عملی به روشی تکرارپذیر مانند ماشین آلات است.

استراتژی

استراتژی

استراتژی (Strategy) مجموعه‌ای از اهداف اصلی و سیاست‌ها و برنامه‌های کلی به منظور نیل به اهداف سازمانی است.

مالکیت معنوی

مالکیت معنوی

مالکیت معنوی یک اصطلاح برای مجموعه دارایی‌های نامشهود است که تحت مالکیت یک شرکت در برابر استفاده یا اجرای خارجی بدون رضایت محافظت می‌شود.

انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب صنعتی چهارم یک برنامه استراتژیک است که برای یکپارچه سازی و گسترش فرآیندهای تولید در سطوح درون و برون سازمانی پیشنهاد شده است. 

کارایی

کارایی

کارایی به معنای درجه و کیفیت رسیدن به مجموعه اهداف مطلوب است. مفهوم علمی، کارایی یک واحد عبارت از مقایسۀ ورودی‌ها و خروجی‌های آن با یکدیگر است.

ماکیاولیسم

ماکیاولیسم

ماکیاولیسم (Machiavellianism)، به عنوان یک رویه غیراخلاقی تعبیر می شود و از این رو به عنوان یک اصطلاح سرزنش و بی احترامی استفاده می شود.

بازاریابی متقاطع

بازاریابی متقاطع

بازاریابی متقاطع بازاریابی متقاطع (Crossover marketing)، در دنیای دیجیتال مارکتینگ این است که شرکت ها بتوانند مخاطب خود را در موقعیت های متفاوت آنلاین پیدا کنند. بازاریابی متقاطع که گاهی اوقات به آن تبلیغات متقابل نیز گفته می شود، استراتژی ...

بازاریابی الکترونیکی

بازاریابی الکترونیکی

بازاریابی الکترونیکی  به عنوان یک جز تبلیغات بازاریابی، وسیله ای برای افزایش سطح آگاهی از برند، افزایش فروش، افزایش وفاداری مشتری و ایجاد دارایی های ناملموس مانند ارزش ویژه برند مورد استفاده قرار می گیرد.

بازی‌ آموزشی دیجیتالی

بازی‌ آموزشی دیجیتالی

بازی‌ آموزشی دیجیتال بازی‌ آموزشی دیجیتالی (digital game based learning)، برنامه نرم افزاری بازی وار و جذاب برای آموزش مباحث مهم کاری و اجتماعی است. نرم افزاری است که از ویژگی‌های بازی‌های ویدئویی و بازی‌های رایانه­ای برای ایجاد تجربیات یادگیری ...

مدیریت شهری

مدیریت شهری

مدیریت شهری مسئولیت استراتژیک شهری تلقی می شود که با نتایج و پیامدهای عملیاتی همراه است و تعامل فعال با حوزه های مختلف شهری دارد.

انعطاف پذیری مالی

انعطاف پذیری مالی

انعطاف پذیری مالی درجه‌ای از ظرفیت و سرعت که شرکت که منابع موردنیاز برای واکنش‌های تدافعی و تهاجمی را برای افزایش ارزش شرکت، فراهم نماید

محافظه کاری حسابداری

محافظه کاری حسابداری

محافظ کاری حسابداری جریان مستمری از روش ­های حسابداری بوده که به کمتر نشان دادن ارزش دفتری خالص دارایی­ها نسبت به ارزش بازار آن ­ها می رسد.

جو سازمانی

جو سازمانی

جو سازمانی (Organizational climate) به عنوان احساس مشترک، حوزه فرهنگ، خرده فرهنگ‌های گروهی یا زندگی تعاملی سازمان تلقی می‌شود.

مسئولیت اجتماعی شرکت

مسئولیت اجتماعی شرکت

مسئولیت اجتماعی شرکت (Corporate Social Responsibility)، با هدف همسویی منافع اقتصادی با محیط زیست و رشد و توسعه پایدار کسب و کار مد نظر قرار می­ دهد.

برنامه درسی محیط کار

برنامه درسی محیط کار

برنامه درسی محیط کار را از طریق تعامل و پویایی­های موجود در بین کارمندان به­ طور فردی (بازیگران منفرد) و کل سازمان (جمع­ها) تعریف می­ کند.

جهان ووکا VUCA

جهان ووکا VUCA

جهان ووکا VUCA مخفف عبارت “ناپایدار، نامطمئن، پیچیده و مبهم” است و به عنوان یک ابزار مهم برای محیط تجاری به سرعت در حال تحول عمل می‌کند

بازده سهام

بازده سهام

بازده سهام در فرآیند سرمایه‌گذاری نیروی محرکی است که ایجاد انگیزه می‌کند و پاداشی برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود

هزینه سرمایه

هزینه سرمایه

هزینه سرمایه (Cost of Capital)، هزینه فرصت سرمایه‌گذاری و تلاش در جهت کمی کردن بازده مورد انتظار حقوق صاحبان سهام می‌باشد.

جاافتادگی سازمانی

جاافتادگی سازمانی

جاافتادگی سازمانی، کلیه نیروهایی (تناسب، ارتباطات و فداکاری) است که افراد را در سازمان‌های فعلی خود نگه می‌دارند

آموزش شهروندی

آموزش شهروندی

آموزش شهروندی، کسب آگاهی در مورد حقوق شهروندی است. این عامل، نقش مهمی در نهادینه شدن حقوق شهروندی دارد. آموزش شهروندی منجر به تحکیم و تقویت نظام ارزشی مهارت‌های شهروندی در جهت استحکام دموکراسی و مشارکت پایدار شهروندان می‌گردد.

علم شهروندی

علم شهروندی

علم شهروندی (Citizen science)، مشارکت عمومی و همکاری در تحقیقات علمی با هدف افزایش دانش علمی است.

چابکی سازمانی

چابکی سازمانی

ریشۀ واژه چابکی سازمانی، تولید چابک  است که برای واکنش نسبت به تغییرات محیط کسب و کار و بهره­برداری از آن تغییرات (به عنوان فرصت­ها) معرفی گردیده است. در چنین محیطی، هر سازمان باید توان تولید همزمان محصولات متفاوت و ...

توسعه جهانی محصولات (تولید کلاس جهانی و توسعه محصولات)

توسعه جهانی محصولات (تولید کلاس جهانی و توسعه محصولات)

جهانی شدن فعالیت اقتصادی، صنعتی و خدماتی یکی از مهمترین تغییرات در محیط تجاری قرن بیست و یکم است. امروزه رقابت در سطح جهانی بصورت گسترده ای تمام شاخه های تولید محصول از مرحله طراحی تا ورود به بازار مصرف ...

تولید در کلاس جهانی (world class manufacturing)

تولید در کلاس جهانی (world class manufacturing)

هر شرکتی می داند کلاس جهانی  به چه معناست اما تعداد کمی از شرکت ها در زمینه فعالیت های خود از بهترین شرکت های جهان هستند. فناوری WCM یک فناوری ساخت پیشرفته است که به ویژه برای تولید محصولات استاندارد ...

راحتی خرید آنلاین

راحتی خرید آنلاین

راحتی خرید آنلاین راحتی خرید آنلاین (convenience of online shopping)، به دسترسی آسان، صرفه جویی زمان و افزایش گزینه های خرید اشاره دارد.  همانگونه که مشتری زمان کمتری برای خرید و زمان بیشتری را به دیگر فعالیتهایشان اختصاص میدهند ...

هوش فرهنگی

هوش فرهنگی

هوش فرهنگی ویژگی یا مهارت­هایی است که افراد واجد آن در حداقل زمان و با کمترین تنیدگی در کنش متقابل با فرهنگ غیر خودی سازگار می­ شوند.

حمایت سازمانی ادراک شده

حمایت سازمانی ادراک شده

احساس مثبت ناشی از توجه سازمان به کارمند، برای فرد کارمند بسیار باارزش بوده و پیامدهای مفیدی هم برای سازمان و هم برای خود فرد خواهد داشت. این احساس که سازمان برای سلامت فرد نگران است، در اصطلاح حمایت سازمانی ...

تامین مالی

تامین مالی

چرخه تولید و توسعه و پیشرفت شرکت‌های سهامی به وسیله منابع مالی مناسب به حرکت در می‌آید. برای اجرا و تکمیل پروژه‌های صنعتی و اجرایی منابع مالی لازم است منابع سرمایه مناسب تهیه و تدارک دیده شود و همین امر ...

اصل بی کفایتی پیتر

اصل بی کفایتی پیتر

اصل پیتر در مدیریت یا اصل سطح بی کفایتی بیان میکند که افراد در یک سازمان سلسله مراتبی تا حدی بالا میروند که به حد بی کفایتی خود برسند. لارنس پیتر، واضع اصل پیتر است، او به ذکر مواردی متعدد ...

افشای اطلاعات

افشای اطلاعات

افشای اطلاعات فرآیند تهیه اطلاعات از شرکت گزارشگر به بازارهای مالی است. افشای اطلاعات به صورت اجباری و اختیازی در شرکت های مالی انجام می شود.

سیستم کنترل داخلی

سیستم کنترل داخلی

مدیریت سازمان، سیاستها و روشهای مشخصی را طراحی و برقرار می‌کند تا از برآورده شدن هدفهایی که به اعتقاد مدیریت دستیابی به آنها مهم است، اطمینانی معقول به دست آورد. هریک از این سیاست‌ها و روشها را کنترل داخلی و مجموعه آنرا سیستم کنترل داخلی می‌نامند

حسابرس مستقل

حسابرس مستقل

حسابرس مستقل به آنگونه حسابرسی اطلاق می گردد که توسط شخص یا اشخاص مستقل از دستگاه یا شرکت انجام می گیرد . علاوه بر اظهار نظر نسبت به درستی صورتهای مالی و پیوست های آن ، حسابرسی مستقل شامل مطالعاتی در اطراف چگونگی جریان امور و ارزیابی مستقلی نسبت به نتایج مالی عملیات و فعالیت های دستگاه و بالاخره کنترل های داخلی برقرار شده در آن نیز می گردد.

تفکر انتقادی

تفکر انتقادی

تفکر انتقادی تفکر انتقادی (critical thinking) فرآیند ذهنی منضبط مفهوم سازی، بکارگیری، تحلیل، ترکیب و/یا ارزیابی فعالانه و ماهرانه است. این مفهوم که تقریباً به معنای تفکر اندیشمندانه و منطقـی اسـت کـه روی تصمیم‌گیری برای انجام دادن چیزی یا بـاور ...

شکلگیری شرکت های صوری

شکلگیری شرکت های صوری

شکلگیری شرکت های صوری روی کاغذ بوده و هیچ فعالیت اقتصادی واقعی ندارند، اخلال در نظم اقتصادی جامعه ایجاد میکنند و مانع از شفاف شدن وضعیت اقتصادی می شوند.

بازاریابی داستانی

بازاریابی داستانی

بازاریابی داستانی یا داسنان سرایی برند از یک برند (محصول و یا خدمت) یکی از شیوه های بازاریابی محتوایی محسوب می شود.

کارایی سرمایه گذاری

کارایی سرمایه گذاری

کا رایی سرمایه‌گذاری زمانی  حاصل می‌شود که شرکت، فقط، در تمامی طرح‌هایی با ارزش  فعلی خالص و مثبت سرمایه‌گذاری کند.

کیفیت حسابرسی

کیفیت حسابرسی

کیفیت حسابرسی به این عنوان تعریف می‌شود که صورتهای مالی حسابرسی شده، عاری از تحریفات با اهمیت باشد. این تعریف بر نتایج حسابرسی تاکید می‌ورزد.

کمیته حسابرسی

کمیته حسابرسی

کمیته حسابرسی یکی از کمیته‌‌‌‌‌های هیات مدیره ۳ تا ۵ عضوی مسئوولیت نهایی نظارت بر کلیه ی فعالیت‌‌‌‌‌های مالی شرکت را بر عهده دارد.

شادمانی سازمانی

شادمانی سازمانی

شادمانی سازمانی مجموعه‌ی اقداماتی کارآمد، سازنده، و سودآور در سطوح فردی و جمعی‌اند که فرد را حین انجام کار به سمت شادی و شعف سوق می‌دهد.

بانکداری اجتماعی

بانکداری اجتماعی

بانک‌های اجتماعی در لغت به معنی بانک‌هایی با وجدان شناخته می شوند. این بانکها روی فعالیت‌های اجتماعی، فراهم کردن فرصت‌هایی برای محرومان، حمایت‌های اجتماعی، حفظ محیط‌زیست و رعایت اصول اخلاقی تمرکز کرده‌اند.

ارز مجازی

ارز مجازی

ارزمجازی نوعی دارایی مالی است که بر بستری دیجیتال، غیرمتمرکز و شفاف به نام زنجیره بلوک موجودیت می‌یابد. این دارایی‌ها می‌توانند در شرایطی کارکرد پولی به خود بگیرند. ارزمجازی یک مفهوم عام برای انواع گوناگونی از ارزهاست.

اینترنت انرژی

اینترنت انرژی

اینترنت انرژی (INTERNET OF ENERGY)  مفهومی است که اینترنت اشیا و مدیریت انرژی را باهدف توزیع و تسهیم انرژی در هم می‌آمیزد.

گزارشگری مالی

گزارشگری مالی

فرآیند گزارشگری مالی شامل ایجاد، انتشار، اطمینان بخشی و استفاده از اطلاعات مالی توسط استفاده‌کنندگان از این گزارش‌ها است. 

مدیر آماری