فناوری

فناوری

فناوری

فناوری (Technology)، استفاده از دانش برای دستیابی به اهداف عملی به روشی تکرارپذیر است. واژه فناوری همچنین می‌تواند به معنای محصولات حاصل از چنین تلاش‌هایی باشد، از جمله ابزارهای محسوس مانند ظروف یا ماشین‌ها و ابزارهای نامشهود مانند نرم‌افزار. فناوری نقش مهمی در علم، مهندسی و زندگی روزمره دارد. این روند پیشرفت فناوری سبب ایجاد پیچیدگی های جهان ووکا شده است.

پیشرفت های تکنولوژیکی منجر به تغییرات قابل توجهی در جامعه شده است. اولین تکنولوژی شناخته شده ابزار سنگی است که در دوران ماقبل تاریخ استفاده می شد و به دنبال آن کنترل آتش به رشد مغز انسان و توسعه زبان در عصر یخبندان کمک می کرد. اختراع چرخ در عصر برنز امکان سفر بیشتر و ایجاد ماشین های پیچیده تر را فراهم کرد. اختراعات تکنولوژیکی اخیر، از جمله ماشین چاپ، تلفن و اینترنت، موانع ارتباطی را کاهش داده و اقتصاد دانش را آغاز کرده است.

در حال حاضر فناوری نقش حیاتی در کسب وکار های دنیا بازی می‌کند و جایگزین فعالیت‌های انسانی شده است؛ زیرا عملکرد دقیق‌تر و یکپارچه‌تری دارد و بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

پیشرفت فناوری

پیشرفت های فن آوری در علوم موجب تحولات بنیادین در بازار و دنیای کارآفرینی  دیجیتال شده است. فناوری نه تنها در جنبه های مختلف زندگی شخصی و روزمره ما رسوخ کرده است. بلکه پتانسیل مدرن سازی و ایجاد ساختارهای تجاری ، مفاهیم ، کالاها و خدمات خلاقانه و رفع مشکلات پویا در تولید نتایج جدید برای رشد گسترده کارآفرینی را دارد.  با هوش مصنوعی ، کارآفرینی گسترش می یابد ، به طوری که دانش،  زیربنای اساسی توسعه برای درک بهتر وضعیت کلی کارآفرینی است و تجزیه و تحلیل روند کارآفرینی از جنبه های جدید ضروری می شود. در شرایط فعلی ، فناوری در زندگی روزمره ما نقشی حیاتی و انکارناپذیر دارد. در عصر انقلاب فناوری‌های علمی مانند انقلاب صنعتی ۴ ، کسب و کارها نه تنها در حال توسعه کالاها و خدمات نوآورانه هستند، بلکه در حال تغییر شکل سرمایه گذاری‌ها هستند، مرزهای نواحی را پنهان کرده و ساختارهای نظارتی فعلی را تحریک می‌کنند.

انواع فناوری

فناوری را از دیدگاه‌های مختلفی می‌توان تقسیم‌بندی کرد که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

۱.تقسیم بندی فناوری براساس پیچیدگی: در این تقسیم‌بندی فناوری‌ها به سه سطح فناوری‌سطح پایین، فناوری سطح متوسط و فناوری سطح بالا تقسیم می‌شوند. فناوری‌های سطح بالا مانند فناوری فضایی هزینه تحقیقاتی بسیار بالایی دارند. به همین دلیل سرمایه‌گذاری روی این فناوری‌ها عموما به صورت مشترک بین چند کشور انجام می‌گیرد.

۲.تقسیم بندی براساس قدمت: بر این اساس فناوری‌ها به سه گروه  تقسیم بندی می شوند که عبارت اند از:

۱.فناوری‌های قدیمی (مثل فناوری استخراج نفت)

۲.فناوری‌های جدید (مثل طراحی خودرو)

۳.فناوری‌های نوظهور (مثل فناوری نانو)

تاثیرات فناوری در سازمان

۱)خودکار سازی جریان عملیات: بشر همواره در پی راحتی خویش بوده است و تمام اختراعات و اکتشافاتی که صورت پذیرفته است ، ریشه در تسهیل کردن انجام امور دارد . به طور کلی فناوری اطلاعات به دلیل قابلیت های زیادی که در سخت افزار و نرم افزار دارد، قادر است بسیاری از امور را به طور خودکار انجام دهد به طوری که نیازی به دخالت انسان نمی باشد،با ورود فناوری اطلاعات به سازمان ،بسیاری از جریان عملیاتی که قبلاً از طریق انسان و با مشقت انجام می پذیرفت ،به صورت خودکار انجام گرفت.

۲) دسترسی راحت به اطلاعات: زمانی برای کسب اطلاعات باید صد ها کتاب مطالعه می شد،هزاران کاغذ ورق می خورد ،با بسیاری از افراد به صورت خصوصی ملاقات صورت می گرفت اما امروزه بواسطه ورود فناوری اطلاعات به سازمان و دسترسی به شبکه های جهانی همچون اینترنت ،بسیار راحت می توان با صرف زمان و هزینه کمتر به اطلاعات به راحتی دسترسی پیدا کرد.

۳) تغییر شکل در سازمان: شتاب فراوان تغییرات ،افزایش عدم قطعیت و افزایش سطوح رقابت در عصر حاضر سبب شده اند تا سازمان های آینده با سازمان های گذشته متفاوت باشند . سازمان هایی که بتوانند با درک بهتر محیط داخلی و خارجی پیرامون خود فرصتهای بیشتری را بوجود آورند و استراتژی های مناسب تری را اتخاذ نمایند ،می توانند با سرعت بیشتری به تعاملات و تحولات محیط خارج پاسخگو باشند . فناوری اطلاعات به ایجاد تغییرات در سازمان ها که آن هم عمدتاً تغییراتی در ماهیت کار ،ادغام وظایف سازمانی و تبدیل نیروهای رقابتی است ،کمک می کند. در سال های اخیر ،یکی از غالب ترین نگرش ها همانا ایجاد تغییرات در کسب و کار سازمان ها و افزایش سرعت پاسخگویی به تعاملات و تحولات محیطی ،استفاده از فناوری اطلاعات به عنوان زمینه ساز و تسهیل کننده آن ، می باشد. در همین رابطه یوریچ معتقد است تکنولوژی اطلاعات چگونگی انجام کارها توسط کارکنان را تغییر خواهد داد.

منبع

www.bbvaopenmind.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیر آماری