بازاریابی متقاطع

بازاریابی متقاطع

بازاریابی متقاطع

بازاریابی متقاطع (Crossover marketing)، در دنیای دیجیتال مارکتینگ این است که شرکت ها بتوانند مخاطب خود را در موقعیت های متفاوت آنلاین پیدا کنند. بازاریابی متقاطع که گاهی اوقات به آن تبلیغات متقابل نیز گفته می شود، استراتژی است که در آن دو یا چند شرکت برای تبلیغ محصولات یا خدمات یکدیگر یا راه اندازی یک محصول با یکدیگر همکاری می کنند. هدف بازاریابی متقابل افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش برای هر دو طرف است. برای ایجاد تجربه کاربری مناسب و مفید برای کاربر لازم است که بازاریابی متقاطع را جدی گرفت و به طور مداوم در هر رسانه محبوبی در اینترنت فعالیت مفید داشت.در اصل،‌تعریف ساده بازاریابی متقاطع این است که ساده پیدا شد. البته این تنها بخشی از کار است، محتوا باید چیزی بیشتر از تبلیغات برای فروش باشد. بنابراین بازاریابی رسانه متقاطع از روندهای مهم بازاریابی الکترونیکی است.

شناختن مخاطب از کلیدی ترین فعالیت ها برای ایجاد محتوای مفید در بازاریابی متقاطع است. همچنین با شناختن مخاطب خود می توان  فهمید که این مخاطب ها بیشتر در کجاها فعالیت دارند. بازاریابی رسانه متقاطع به این معنی نیست که توری بزرگ پهن کنید و ببینید که می توانید مقداری توجه به برندتان جلب کنید یا نه. در اصل، معنی این نوع بازاریابی این است که با خلق یک استراتژی بازاریابی منسجم و قدرتمند، محتوایی بسازید که در همه رسانه های آنلاین خود را جای کند.

عوامل موثر بر موفقیت بازاریابی متقاطع

اهمیت دسترسی راحت

مشتری شما باید دسترسی بسیار راحتی به سبد خرید خود، کوپن های تخفیف، اطلاعات حساب کاربری و … داشته باشد.وسیع کردن برنامه بازاریابی با استفاده از بازاریابی رسانه متقاطع و ارائه اطلاعات یک دست به مخاطبان می تواند تجربه کاربری بسیار خوبی را برای مخاطبان شما داشته باشد. همچنین با ایجاد برنامه های وفاداری و مسابقه های مختلف می توانید مشتری جدید به خود جذب کنید و مشتری های قدیم خود را راضی نگه دارید. در این صورت گاهی مدیران با ایجاد بازی های آنلاین، دسترسی را برای مشتریان بیشتر می سازند.

اهمیت وسیله

در سال ۲۰۱۹  مشخص شد که  حدود ۶۴ درصد استفاده کنندگان از گوشی های هوشمند به وبسایت های خرده فروشی سر می زنند. هرچند تنها ۴۶ درصد از خریداران اینترنتی از گوشی های خود برای خرید کردن استفاده می کنند. در اصل میزان درصد کسانی که با گوشی خود از فروشگاه ها خرید می کنند با درصد کسانی که با کامپیوتر شخصی خود خرید می کنند، یکی است. بنابراین اطلاعات و آمار، بهتر است استراتژی بازاریابی رسانه متقاطع شما طوری تنظیم شده باشد که روی همه دستگاه های متصل به اینترنت جواب پس بدهد. به این صورت مدیریت ارتباط با مشتری بهبود می یابد.

اهمیت محتوا

بهینه سازی محتوا چقدر می تواند در ارزش گذاری و به رسمیت شناخته شدن برند شما مهم واقع شود.برای مثال، فکر کنید کسب و کار شما فروش غذای حیوانات است. شما می توانید با تشویق کردن مخاطبتان در به اشتراک گذاشتن عکس حیوانات خانگی خود با صفحه شما، میزان تعامل آن ها را با خودتان در اینستاگرام و فیس بوک چند برابر کنید.یا می توانید با اضافه کردن تصویر یک حیوان به مقاله ای که در مورد نگهداری از حیوانات می نویسید، مقاله خود را در پینترست نیز قرار دهید. شما می توانید وسعت رسانه خود را تا یوتیوب پیش ببرید، جایی که ویدیوهای مرتبط با کارتان را به اشتراک می گذارید و به شکلی دیگر با مخاطب خود تعامل می کنید. در نتیجه می توان لذت درک شده مشتریان را افزایش داد.

فروش متقاطع و خرید متقاطع در بازاریابی متقاطع

ورهوف و همکاران در سال ۲۰۰۱ برای نخستین بار واژه خرید متقاطع را معرفی کردند و آن را به عنوان خرید خدمات و محصولات مختلف از یک ارائه دهنده تعریف نمودند. به عبارت دیگر ، خرید متقاطع به صورت خرید محصولات متنوع از یک فروشنده واحد تعریف می شود.  در حقیقت، فروش متقاطع و مزایای آن فقط زمانی کسب می شود که خریداران به خرید متقاطع تمایل داشته باشند. این فرآیند در بازاریابی متقاطع تسهیل می شود.

بوتیرا در سال۲۰۰۲ در تعریف  فروش متقاطع گفته است: اقدامی برای ترویج محصولات و خدمات اضافی به مشتریان موجود که در حال استفاده از خدمات و محصولات شرکت اند. توجه شرکت ها به فروش متقاطع، با توجه به مزایایی که این مدل برای آن ها به همراه دارد، از طریق فروش ویژ ه محصولات و خدمات جانبی و اضافی به مشتریان موجود باعث کاهش نیاز به صرف هزینه ها برای جذب مشتریان (مانند هزینه های تبلیغات) و هدایت این شرکت ها به سمت ایجاد مزیت رقابتی بیشتر می شود. علاوه بر این، دانش مشتریان از فرایند ارائه خدمات شرکت ، موجب کاهش مقاومت آن ها در برابر پیشنهاد فروش متقاطع آن شرکت می شود . همچنین ، شرکت در این وضعیت، با توجه به شناخت قبلی که از مشتری دارد، ریسک کمتری را متحمل می شود و، در نهایت، وقتی خریدار محصولات بیشتری از یک شرکت دریافت می کند باعث ایجاد تمایل مشتری برای حفظ رابطه با آن شرکت می شود.

شناسایی فرصت های فروش متقاطع در یک بازاریابی متقاطع در یک سو قرار دارد و اجرای موفقیت آمیز این روش در سویی دیگر. اجرای فروش متقاطع به عواملی همچون آموزش نیروی انسانی، مشو ق ها، کمپین های تبلیغاتی، انتقال دانش بین بخش های مختلف شرکت ، و کار تیمی وابسته است .علاوه بر این عوامل، برای فروش متقاطع نیاز به پذیرش از سوی مشتری برای خرید متقاطع محصولات و خدمات مختلف از یک فروشنده است. اگر این اتفاق از سوی مشتری انجام نشود و تمایلی برای خرید از یک فروشنده نداشته باشد، این فرایند با مشکل مواجه می شود. از این رو، برخی از مشتریان تمایلی به ایجاد رابطه قوی با یک فروشنده نشان نمی دهند و حتی سعی در ایجاد روابط با ارائ هدهندگان مختلف دارند و آن ها نمی خواهند که همه خدمات ومحصولات مورد نیاز خود را از یک فروشنده دریافت کنند. در بازاریابی متقاطع سبب می شود تجربه برند بهبود می یابد.

منبع

link.springer.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیر آماری