سوال تحقیق

سوال تحقیق

سوال تحقیق

سوال تحقیق (research question) به صورت شفاف به آنچه در پژوهش علمی و یک تحقیق اکتشافی مشخص می شود اشاره می کند. این سوال اغلب به موضوع یا مشکلی می پردازد که از طریق تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها، در نتیجه گیری مطالعه به آن پاسخ داده می شود. یک سوال تحقیقاتی خوب برای راهنمایی مقاله، تحقیق یا پایان نامه ضروری است. سؤال پژوهشی مسئله ای است که یک پروژه مطالعاتی یا تحقیقاتی به دنبال پاسخگویی به آن است. ویژگی های سوال تحقیق عبارتند از:

تمرکز بر یک مشکل یا موضوع واحد
قابل تحقیق با استفاده از منابع اولیه و/یا ثانویه
پاسخگویی در چارچوب زمانی و محدودیت های عملی امکان پذیر است
به اندازه کافی خاص برای پاسخگویی کامل
به اندازه کافی پیچیده است که پاسخ را در فضای یک مقاله یا پایان نامه توسعه دهد

چگونگی طرح سوال تحقیق

سوال تحقیق در چارچوب نظری تحقیق نمود علمی خود را نشان می دهد. برای ایجاد یک سوال تحقیق خوب می توانید این مراحل را دنبال کنید:
موضوع خود را انتخاب کنید
در مورد وضعیت فعلی این رشته مطالعه اولیه انجام دهید و در متن و منابع رفرنس نویسی مرتبط داشته باشد.
تمرکز خود را به یک وضعیت خاص محدود کنید
مشکل تحقیقی را که به آن رسیدگی خواهید کرد، شناسایی کنید.

روشی که شما سوال خود را قالب بندی می کنید بستگی به هدف تحقیق شما برای رسیدن به آن دارد. سوالات تحقیقاتی کل پروژه شما را منسجم می کند، بنابراین مهم است که مدتی را برای اصلاح آنها صرف کنید. معیارهای زیر می توانند به شما در ارزیابی قدرت سوال تحقیق خود کمک کنند.

۱-سوال تحقیق متمرکز و قابل تحقیق

بر یک موضوع متمرکز شده است

سؤال اصلی تحقیق شما باید با مشکل تحقیق شما همراه باشد تا کار شما متمرکز بماند. اگر چندین سؤال دارید، همه آنها باید به وضوح به هدف اصلی شما مرتبط باشند.

قابل پاسخگویی با استفاده از منابع معتبر

سوال شما باید با استفاده از داده های کمی و/یا کیفی یا با خواندن منابع علمی در مورد موضوع برای توسعه استدلال شما قابل پاسخگویی باشد. اگر دسترسی به چنین داده‌هایی غیرممکن است، احتمالاً باید در سؤال خود تجدید نظر کنید.

بر اساس قضاوت های ارزشی نیست

از کلمات ذهنی مانند خوب، بد، بهتر و بدتر اجتناب کنید. سوگیری پژوهش می تواند با خنثی بودن سوال تحقیق رفع شود. اینها معیارهای روشنی برای پاسخ به سؤال ارائه نمی دهند. به عنوان مثال:

سوال تحقیق اشتباه: آیا X یا Y سیاست بهتری است؟

سوال تحقیق درست: سیاست های X و Y چقدر در کاهش نرخ Z موثر هستند؟

۲-سوال تحقیق امکان پذیر و مشخص

در چارچوب محدودیت های عملی قابل پاسخگویی است

مطمئن شوید که زمان و منابع کافی برای انجام تمام تحقیقات لازم برای پاسخ به سوال خود دارید. اگر به نظر می رسد که نمی توانید به داده های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنید، سؤال خود را محدودتر کنید تا دقیق تر باشد.

از مفاهیم خاص و به خوبی تعریف شده استفاده می کند

تمام اصطلاحاتی که در سوال تحقیق استفاده می کنید باید معانی روشنی داشته باشند. از زبان مبهم، اصطلاحات تخصصی، و ایده های بیش از حد گسترده خودداری کنید.
سوال تحقیق اشتباه: رسانه های اجتماعی چه تاثیری بر ذهن مردم دارند؟
سوال تحقیق درست: استفاده روزانه از توییتر چه تأثیری بر دامنه توجه نوجوانان ۱۶ ساله در دبیرستان محلی شما دارد؟

نیازی به راه حل، خط مشی یا اقدام قطعی ندارد

تحقیق درباره اطلاع رسانی است نه آموزش. حتی اگر پروژه شما بر روی یک مشکل عملی متمرکز باشد، باید به جای درخواست راه حل آماده، درک را بهبود بخشد. اگر راه حل های آماده ای لازم است، به جای آن اقدام پژوهی را در نظر بگیرید. اقدام پژوهی روشی پژوهشی است که هدف آن بررسی همزمان یک موضوع در حین حل آن است. به عبارت دیگر، همان طور که از نامش پیداست، اقدام پژوهی همزمان به انجام پژوهش و اقدام می پردازد.

سوال تحقیق اشتباه: دولت در مورد مشارکت کم رای دهندگان چه باید بکند؟
سوال درست: موثرترین راهبردهای ارتباطی برای افزایش مشارکت رای دهندگان در میان سنین ۱۸ تا ۳۰ سال چیست؟

۳-سوال تحقیق پیچیده و قابل بحث

نمی توان با بله یا خیر پاسخ داد

سؤالات بسته، بله/خیر برای کار به عنوان سؤالات تحقیقاتی بسیار ساده هستند – آنها فضای کافی برای بررسی و بحث قوی فراهم نمی کنند.

سوال تحقیق اشتباه:آیا در ده سال گذشته افزایشی در افراد بی خانمان در ایالات متحده وجود داشته است؟
سوال تحقیق درست: چگونه عوامل اقتصادی و سیاسی بر الگوهای تجربه بی خانمانی در ایالات متحده در ده سال گذشته تأثیر گذاشته است؟

نمی توان با حقایق ساده پاسخ داد

اگر بتوانید از طریق یک جستجو، کتاب یا مقاله در گوگل به سؤال پاسخ دهید، احتمالاً به اندازه کافی پیچیده نیست. یک سوال تحقیق خوب نیاز به داده های اصلی، ترکیب منابع متعدد، و تفسیر و استدلال اصلی قبل از ارائه پاسخ دارد.

۴-سوال تحقیق مرتبط و اصلی

به یک مشکل مرتبط می پردازد

سوال تحقیق شما باید بر اساس مطالعه اولیه در مورد موضوع شما ایجاد شود. این باید بر رسیدگی به یک مشکل یا شکاف در دانش موجود در رشته یا رشته شما تمرکز کند.

سوال تحقیق به یک بحث اجتماعی یا دانشگاهی به موقع کمک می کند

هدف این سوال باید کمک به یک بحث موجود و جاری در حوزه شما یا به طور کلی در جامعه باشد. باید دانشی را تولید کند که محققان یا متخصصان آینده بعداً بتوانند بر روی آن بسازند.

سوال تحقیق قبلاً پاسخ داده نشده است

لازم نیست چیزی بپرسید که هیچ کس قبلاً به آن فکر نکرده است، اما سؤال شما باید جنبه اصالت داشته باشد. به عنوان مثال، می توانید روی یک مکان خاص تمرکز کنید یا یک زاویه جدید را کشف کنید. همبستگی و علیت نیز می تواند یک موضوع خاص مبهم را در قالب سوالات تحقیق بررسی کند.

استفاده از سؤالات فرعی برای تقویت سؤال اصلی تحقیق

این احتمال وجود دارد که به سؤال اصلی تحقیق شما نتوان به یکباره پاسخ داد. به همین دلیل است که سؤالات فرعی مهم هستند: آنها به شما اجازه می دهند به سؤال اصلی خود به صورت گام به گام پاسخ دهید.

سوالات فرعی خوب باید این باشد:
پیچیدگی کمتری نسبت به سوال اصلی
فقط بر روی ۱ نوع تحقیق متمرکز شده است
به ترتیب منطقی ارائه شده است
در اینجا چند نمونه از سوالات تشریحی و چارچوبی آورده شده است:

توصیفی: با توجه به استدلال های فعلی دولت، مالیات بانک های اروپایی چگونه باید اجرا شود؟
توصیفی: کدام کشورها برای تراکنش های مالی مالیات/ مالیات بانکی دارند؟
چارچوب بندی: مالیات/مالیات بانکی بر تراکنش های مالی در سطح اروپایی چگونه باید باشد؟

در نظر داشته باشید که سوالات فرعی به هیچ وجه اجباری نیستند. فقط در صورتی باید از آنها پرسید که برای پاسخ به سوال اصلی خود به یافته ها نیاز دارید. اگر سوال اصلی شما به اندازه کافی ساده است که بتواند به تنهایی مطرح شود، اشکالی ندارد که بخش فرعی را نادیده بگیرید. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه موضوع شما پیچیده تر باشد، به سوالات فرعی بیشتری نیاز خواهید داشت.

سعی کنید حداکثر خود را به ۴ یا ۵ سوال فرعی محدود کنید. اگر احساس می کنید به بیش از این نیاز دارید، ممکن است نشان دهنده این باشد که سؤال اصلی تحقیق شما به اندازه کافی مشخص نیست. در این مورد، بهتر است بیان مشکل خود را دوباره مرور کنید و سعی کنید سوال اصلی خود را سخت تر کنید. هرچه سوال تحقیق و سوالات فرعی آن صحیح طراحی شوند، سطح تحلیل بهبود می یابد.

منبع

در ویکی پدیا نیز مطالب اصلی مرتبط مشخص شده است.

research.com

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیر آماری