اثر گالاتئا

اثر گالاتئا

پیگمالیون و گالاتئا به فرانسوی (Pygmalion et Galatée) نام اثر برجسته‌ای از ژان لئوم ژروم، نقاش و تندیس‌گر مشهور فرانسوی است که در سال ۱۸۹۰ میلادی خلق شد. این اثر اکنون در موزه متروپولیتن نیویورک نگه‌داری می‌شود. موضوع نگاره، پیگمالیون یک مفهوم اساطیر یونانی است و به عشق دیوانه‌وار هنرمند به آثاری که خلق می‌کند، اشاره دارد.

اثر گالاتئا برای رشد شخصی و افزایش بهره وری فرد یک امر حیاتی است و در ارتباط با توقعات یک فرد از خودش می‌باشد. بنابراین طبق این اثر اشخاص برای رسیدن به ارزش‌ها و معیارهایی که مد نظرشان است، تلاش می‌کنند.

مفهوم اثر گالاتئا

اثر گالاتئا یکی از انواع سوگیری‌های شناختی و پدیده‌ای است که به عقاید افراد راجع به قابلیت‌ها، توانایی‌ها و ارزش‌های‌ خودشان اشاره می‌کند. این پدیده که به صورت غیرارادی و خودکار اتفاق می‌افتد به انگیزه‌ی فرد، میزان توقع از خودش و ارز‌ش‌هایش وابسته است. مثلاً اگر فکر می‌کنید در زمینه‌ی کاری خود بهترین می‌شوید، پس به آن فرد تبدیل خواهید شد.

اثر گالاتئا پدیده‌ای است که به نظرات مردم درباره توانایی‌ها و ارزش‌های‌ خودشان اشاره دارد. این یک پدیده خودکار است که به انگیزه فرد، توقع از خود و ارز‌ش‌هایش بستگی دارد. برای مثال، اگر یک کارمند باور داشته باشد که می‌تواند در زمینه‌ای خوب عمل کند، این احتمال نیز وجود دارد که کارش را خیلی خوب انجام دهد. اگر از جانب رئیس یا مدیر خود نیز تشویق‌ شود، اعتمادبه‌نفسش افزایش پیدا می‌کند و با عملکرد خوبش همه را شگفت‌زده خواهد کرد. مدیری که می‌تواند به کارمندانش کمک کند تا به خودشان باور پیدا کنند، از یک ابزار قدرتمند برای بهبود عملکرد تیم استفاده کرده است.

اثر پیگمالیون در مقابل اثر گالاتئا

این دو پدیده نقش مهمی در افزایش بهره‌وری و رشد شخصی هر فرد دارند. به‌طور کلی، بین دو اثر گالاتئا و اثر پیگمالیون، تفاوت‌های اساسی وجود دارد. گالاتئا درباره انتظارات یک فرد از خودش است؛ در حالی که اثر پیگمالیون به میزان انتظار و توقعی که دیگران از فرد دارند، اشاره می‌کند.

در اثر پیگمالیون، افراد برای برآورده کردن سطح انتظارات دیگران تلاش می‌کنند؛ چه انتظارات کلامی و چه غیرکلامی. اما در اثر گالاتئا، اشخاص برای رسیدن به ارزش یا معیاری که مدنظر خودشان است، فعالیت می‌کنند. به‌طور خلاصه، اثر گالاتئا بسیار قدرتمندتر از اثر پیگمالیون است. این دو پدیده علاوه بر اینکه در زندگی و بسیاری از زمینه‌های دیگر تأثیر دارند، در مباحث مدیریتی نیز بسیار پرکاربرد هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مدیر آماری